Dünya Tasarruf Günü

Dünya Tasarruf Günü

0
2305

Dünya Tasarruf Günü. 1924 yılından itibaren 31 Ekim her yıl Dünya Tasarruf Günü olarak kutlanmaktadır. Birbirinden farklı enerji kaynakları vardır ancak kaynaklardan tasarruf edilmelidir. Tasarruf edilirken de verimli kullanılması çok önemlidir. 11 ile 14 Ocak 2018 tarihinde ENIPE Enerji Verimli Sanayi ve Ürünler Fuarı düzenlenmiştir. Bu fuarda amaç sanayicilere, vatandaşlara enerjinin verimli kullanımı için çağrıda bulunmuşlardır.

Evlerden sanayiye kadar her alanda yapılacak küçük tasarrufların dahi geleceğe çok büyük katkıları olacaktır. Günümüzde enerjinin stratejik bir önemi vardır. Her bölgede gelecek için enerji planlamaları yapılmaktadır.  Bunun için herkesin yapabileceği şeyler bulunmaktadır. Hedefi büyük ve gelişmekte olan ülkeler için enerji daha önemli bir konumda yer almaktadır. Ülkemizin de gelişmesi ve hedeflere ulaşabilmesinde enerji tasarrufu ve enerjiyi verimli kullanılmasında herkese görev düşmektedir. Dünya Tasarruf Günü

Enerji Tasarrufu İçin Neler Yapılabilir?Dünya Tasarruf Günü

Evlerde, iş yerlerinde ve sanayide enerji önemli bir kaynaktır. Elektronik eşyaların çalışmasından sanayide bir ürünün üretimine kadar her adımda enerji kullanılmaktadır. Ancak bu durum enerji tasarrufu için bir engel değildir.

Evlerde enerji tasarrufu için beyaz eşya alırken verimli ürünler tercih edilmelidir. Piyasada bulunan beyaz eşyaların bazıları bu kritere uymamaktadır. Verimli ürünleri tercih etmek hem enerjinin daha az kullanılması hem de enerji ihtiyacını karşılamak için daha az bütçe ayırmanız anlamına gelmektedir. Beyaz eşya seçiminde dikkat edilmesi gerekenler, tasarruf yöntemleri hakkında düzenlenen fuarda bütün bu soruların cevabı fuarda ayrıntılı bir şekilde verilmiştir.Dünya Tasarruf Günü.

Enerji Tasarrufu İçin Toplu Taşıma Kullanımı

Arabalar hayatımızı kolaylaştırmaktadır. Ancak bir arabanın çalışabilmesi için büyük bir enerji harcanmaktadır. Bunun yerine toplu taşıma araçlarının kullanılması daha az enerji harcanması anlamına gelmektedir. Bir arabaya binebilecek kişi sayısı bellidir. Ama bir otobüse ortalama 90 kişi binmektedir. 90 kişinin her birinin araba ile gitmesi çok fazla enerji harcandığını göstermektedir.

Toplu taşımanın kullanılması tasarrufta en etkili yöntemlerin başında gelmektedir. Toplu taşıma araçlarının tercih edilmesi sayesinde sadece tasarruf noktasında değil; doğal hayatı koruma anlamında da önemli kazanımların elde edildiği biliniyor. Bundan dolayı toplu taşıma araçlarını tercih etmek mantıklı bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Dünya Tasarruf Günü

Daha fazla bilgi için diğer arama sonuçlarına göz atabilirsiniz.

DİĞER FAİZSİZ EV ALMA YÖNTEMLERİ İÇİN TIKLAYIN

DAHA FAZLA MAKALE

Tasarruf Evim