Doğalgazı 1 Derece Kısmak Kazandırıyor

0
2693

Gerek ülkemizde gerek dünyanın birçok yerinde ısınma amaçlı olarak kış aylarında kullanılan ürünlerin başında kombi geliyor. Kombiler her ne kadar su ısıtma amaçlı olarak da kullanılsa ağırlıklı olarak kışın evleri, işyerlerini ısıtmak amaçlı kullanılıyor.

Son yıllarda doğalgaza arka arkaya gelen zamlar, kışın havaların aşırı soğuk geçmesi insanları kara kara düşündürüyor. Çünkü faturalar son derece yüksek, cep yakan cinsten geliyor ve insanlar bu durumda ne yapacağını düşünmeye başlıyor. Bunun için ise enerji tasarrufu adına yapılabilecek şeylerin başında doğalgaz ayarlarını değiştirmek geliyor.

Dünyanın her yerinde uzmanlar ideal kapalı ortam sıcaklığının dışarıda hava sıcaklığı ne olursa olsun 19 ile 21 derece arasında olduğunu söylüyor. Lakin ülkemizde bu değerin çok daha üstüne çıkılıyor. Bu da otomatik olarak faturaların yükselmesine neden oluyor. Böylesi bir duruma mahal vermemek için sıcaklığın üstte belirtilen değerlerde tutulması gerekiyor.

Enerji Tasarrufu İçin Öneriler

Elbette kapalı ortamda doğalgaz ayarlarını bu ayarda tutmak tek başına yeterli değil. Bunun yanında mutlaka çok fazla yapılan yanlışlardan bir tanesi olan doğalgazı aç kapa yapma olayı var ki bu da faturaların değerinin yükselmesine neden oluyor. Kombiyi bir kere ayarladıktan sonra kişi evde olsun ya da olmasın aç kapa yapılmamalı ve hep aynı sıcaklıkta tutarak açık kalmalı. Her aç kapa yapıldığında rakam otomatik olarak yükseliyor.

Isı yalıtımının yapılması da bu konuda bir diğer önemli olan husus olarak karşımıza çıkıyor. Gerek evin içinde gerek dış kısmında yalıtım yapılması sayesinde yoğun bir şekilde tasarruf sağlamak da mümkün oluyor. Üstelik bu yalıtım sayesinde yaz ve kış aylarının tamamında etkili bir şekilde tasarrufun yapılması da mümkün oluyor.

Kombi Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Kombi alımı yapılırken de evin özelliğine göre kombi seçimleri yapılmalı. Tüm evin içinde ısıtma yapılıp aktif olarak kullanılacak ise yoğuşmalı kombi alınmalı. Ama daha küçük evler ve sürekli kombi kullanılmayan yerlerde normal tarzda bir kombi alınması yeterli olacaktır. Kombi seçiminde titiz davranmak sayesinde yüksek düzeyde tasarruf yapabilmek de mümkün oluyor.

Tasarruf Evim