Doğalgazdan Tasarruf Etmenin Altın Kuralları

Doğalgazdan Tasarruf Etmenin Altın Kuralları

0
2074

Doğalgazdan Tasarruf Etmenin Altın KurallarıDoğalgaz faturaları cebimizi yakmadan önce alacağımız önlemler ısınma giderlerinin minimuma indirilmesine yardımcı olacaktır. Kış gelip kapıya dayandığında ısınma giderleri de otomatik olarak artar. Ama alacağınız basit önlemlerle ısınma giderlerinizden tasarruf sağlamınız mümkün. Öncelikle ısı kaybını sebep olacak kaçakları ortadan kaldırın. Pencere ve kapılara yalıtım bantları uygulayarak %70 yakıt tasarrufu sağlayabileceğiniz biliyor muydunuz? Maliyeti oldukça düşük ve kolaylıkla kendinizin yapabileceği bu işlem sayesinden doğalgaz faturalarınızı düşürebilirsiniz.

Radyatörlerin etrafının boş olması, üstlerinin açık olması da size yakıt tüketiminden tasarruf sağlar. Aynı zamanda radyatörlerin düzenli olarak kontrol edilmesi ve havalarının alınması daha iyi ısınmanıza yardımcı olacaktır. Kış aylarında doğalgaz faturalarının yüksek maliyetli olması; vatandaşların tasarruf yapmak noktasında önlem almasına neden olmaktadır. Bu noktada elbette ki oda sıcaklığının ne kadar olacağını biliyor olmak da beraberinde önemli kazanımları getirmektedir.Doğalgazdan Tasarruf Etmenin Altın Kuralları.

Doğalgazdan Tasarruf İçin Oda Sıcaklığı Ne Kadar Olmalı?

Oda sıcaklığının ne kadar olacağı biraz da sizin keyfinize bağlı tabi ama oda sıcaklığını bir derece düşürseniz bile yaklaşık %10luk yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz. Zaten sıcaklık yüksek olması ortamın havasını kurutarak hasta olma riskinizi arttırır. Hal böyle olunca düşük sıcaklıkta doğalgaz kullanımı çift taraflı bir kazanç sağlar.

Evinizde veya işyerinizde kombi ile ısınıyorsanız, kombiyi sürekli açıp kapamanın doğru olmadığını biliyorsunuzdur. Kombileri düşük ayarda sürekli yakmak gerekir. Böylece kombi, soğuyan evi tekrar tekrar ısıtmak için gereksiz yakıt harcamaz.Doğalgazdan Tasarruf Etmenin Altın Kuralları

Odaların kapısını kapatmak ısınmaya yardımcı olacaktır ancak kullanılmayan yerlerin peteklerini kapatmak yerine en düşük ayarda çalıştırmak daha doğru bir davranıştır.

Battaniyenin Isıtma Gücünü,Doğalgazdan Tasarruf Etmenin Altın Kuralları

Bütün önlemleri aldınız ancak hala iyi ısınamıyorsanız sizi sıcak tutacak bitki çayları içebilirsiniz. Battaniyenin ısıtma gücünü de yabana atmayın. Otururken bir şal veya battaniye kullanın. Kat kat giyinmeyi alışkanlık haline getirin. Giydiğiniz her bir kat ısınızı korumanıza yardımcı olacaktır. Yatarken sizi sıcak tutacak örtüler kullanın. Geceleri mutlaka perdelerinizi kapalı tutun ama perdelerin petekleri kapatmamasına dikkat edin. Evinize ısı yalıtımı yaptırın veya yeni bir eve taşınacaksanız ısı yalıtımlı olmasına dikkat edin.

 

Daha fazla bilgi için diğer arama sonuçlarına göz atabilirsiniz.

DİĞER FAİZSİZ EV ALMA YÖNTEMLERİ İÇİN TIKLAYIN

DAHA FAZLA MAKALE

Tasarruf Evim