Dışarıdan Satın Almak Yerine Evde Kendiniz Yapın

0
1465

Evet artık hayat çok kolaylaştı artık birçok ihtiyacımızı dışarıdan satın alarak kolayca halledebiliyoruz. Ancak her şeyin olduğu gibi bunun da bir bedeli var ve bu bedel bütçeye yansıyor. Bütçemizde tasarruf sağlamak istiyorsak imkânımız ve zamanımız doğrultusunda bazı ihtiyaçlarımızı dışarıdan satın almak yerine evde yapabiliriz. Bunu alışkanlık haline getirdiğimizde totalde kar bile sağlayabiliriz. Her zaman satın almak en kolayı gibi görünse de satın almadan evde yapmak daha kazançlı bir uğraştır. Üstelik bu sayede ailenizle birlikte hem kaliteli bir şekilde vakit geçirebilirsiniz hem de para harcamadan kendiniz bir şey yapabilirsiniz.

Ev İmkânında Halledebileceğimiz İhtiyaçlarımız

Sabahları işe veya okula gitmeden kahvaltı işini poğaçayla halletmek neredeyse adet haline gelmiş vaziyette günümüzde. Pastane poğaçası ile kahvaltı yapmanın hele ki ev yapımı sağlık açısından zararlı olduğu bir kenara dursun maddi açısından da oldukça külfetlidir. Eğer bir hesap yapılırsa yaklaşık bir aylık zaman diliminde yanındaki içeceği ile beraber oldukça fazla tuttuğu görülecektir. Bu tutar günlük verildiğinden göze gelmez ancak totalde iyi bir miktar tutmaktadır. Bunun yerine evde poğaça yapılabilir. Ya da zamandan tasarruf etmek isteniyorsa evde poğaça yapılabilir. Ya da akşamdan ekmek arası hazırlanabilir.

Temizlik Maddelerinden Tasarruf

Artık kullandığımız her için farklı bir temizlik maddesi kullanılır oldu. Oysaki hepsinin amacı aynı temizlemek… Temizlik maddelerini azaltarak da tasarruf yapmak mümkündür. Hatta temizlik maddelerini evde yaparak daha da tasarruf sağlayabiliriz. Artık kalan katı sabunlardan çamaşır deterjanı yapılabilir. Az kalan sabunları atmayın ve biriktirin. Kalan sabunlar yaklaşık olarak bir kalıp sabuna denk geldiğinde rendeleyerek 1 LT olan bir kabın içerisine koyun.

Üzerini kap dolana kadar su ile doldurun. Ve sabunlar suyun içinde tamamen çözülene kadar bekleyin. Bu süre zarfında gidip gelip ara ara karıştırın. İşte bu kadar deterjanınız hazır. Böylelikle çamaşır deterjanından tasarruf sağlayabilirsiniz. Ayrıca her şeye ayrı bir temizlik maddesi kullanana kadar kullandığımız temizleyici madde sayısını ikiye-üçe indirebiliriz. Zaten çamaşır suyu tek başına temizliğe çoğu kez yeterli gelmektedir.

Tasarruf Evim