Devlet Destekli Konut Hesabı

Devlet Destekli Konut Hesabı

0
90

Devlet Destekli Konut Hesabı

Devlet destekli konut hesabı ile en güvenli şekilde ev sahibi olmak mümkündür. Ülkemizde pek çok insanın kira sorunu yaşadığı bilinmektedir. İnsanlara hem maddi hem de manevi mağduriyetler yaşatan kiradan kurtulmak için kişilere devlet destek sağlamak amacıyla yepyeni bir çalışma başlatmıştır. Ev sahibi olmak isteyenler için devlet bankalarının yanında bazı özel bankalarla da anlaşmalar yapılmış ve vatandaşın hayallerindeki eve bir adım daha yaklaşmaları sağlanmıştır.

Küçük birikimlerle kira öder gibi ev sahibi olmak isteyenler için bankalarda devlet destekli konut hesapları açılmaya başlanmıştır. Böylece ev almak isteyen ancak bunun için peşinatı bulunmayan kişilerin de faydalanması sağlanmıştır. Yapılacak tek şey düzenli tasarruf yapmayı istemek ve bunu gerçekleştirmek için anlaşmalı bankalarla görüşmektir.

Devlet Destekli Konut Hesabı İle Ev Sahibi Nasıl Olunur?

Devlet ya da anlaşmalı özel bankalar aracılığıyla ev alabilmek çok daha kolay olmaktadır.  Bunun için ister hesaba isterse kredi kartından ayrılabilecek küçük miktarlarla birikim talimatı verilmesi yeterlidir. Bunun için asgari birikimin 36 ay olması gerekmektedir. Bu süre sonu da bu birikimin % 20’si kadar devlet katkısı ve kar payı hesaba eklenmekte ve bir anlamda taksitle ev alma gerçekleşmektedir.

Bazı bankalar bu birikimin 3 katı kadar olan miktarı en uygun konut kredisi faiz oranı uygulayarak müşterisine vermekte, böylece kişiler çok daha kolay bir şekilde ev satın alabilmektedir. Üstelik birikimler belirli faiz oranları ile her geçen gün değer kazandığı için alınacak kredi o kadar yüksek olmayacaktır.

Devlet destekli Kredi Şartları Nelerdir?

Alınacak konutun tamamının kredi çekilerek alınması mümkün değildir. Kaldı ki peşinatsız ev almak da bu bağlamda mümkün değildir. Çekilen kredi oranı üzerinden faiz ve ekstra ücretler uygulanacağı için belirli bir birikimin olması bu oranın düşmesine neden olacak,  bu da kişilere ekstra kazanç sağlayacaktır. Böylece ev kredisi hesaplama için banka arayışından öte, bu birikimi sunan avantajlı banka arayışı yapılacaktır. Ancak devlet destekli kredi için bazı şartlar gerekmektedir.

Öncelikle kişilerin üzerinde daha önce herhangi bir konut tapusunun olmaması, yani kişinin ilk evi olması gerekmektedir. Aylık ya da üç aylık ödemeler düzenli olarak yapılmalı ve aksama en fazla bir dönem içerisinde üç kez aksayabilmektedir. Birikimlerden en fazla iki kez para çekilebilir. Alt ve üst sınırı banka tarafından belirlenen meblağlar ile yapılan birikimler sonucunda kiracıya ev sahibi olma imkanı sunulmaktadır. Devlet destekli konut hesabı elbette ki avantajlı fırsatları da sunmaktadır.

Daha fazla bilgi için diğer arama sonuçlarına göz atabilirsiniz.

DİĞER FAİZSİZ EV ALMA YÖNTEMLERİ İÇİN TIKLAYIN

Tasarruf Evim