Değerli Konut Vergisini Kimler Ödeyecek?

Değerli Konut Vergisini Kimler Ödeyecek?

0
112

Değerli Konut Vergisini Kimler Ödeyecek?

Değerli Konut Vergisini Kimler Ödeyecek? Değerli konut vergisi nedir? Kimler bu vergiyi ödeyecek? Sorularının cevapları ev sahibi olmak isteyenler tarafından oldukça merak edilmektedir. Değerli konut vergisi yeni bir uygulama olarak 2021 yılında yürürlüğe girecek. Özellikle konut kredisi kullanarak ev alacaklar bu vergiyi ödeyip ödemeyeceklerini merak etmektedir.

Yapılan düzenleme kapsamında ev almak isteyenler için dikkat çeken nokta tek mesken için bu uygulamayanın yapılmayacak olmasıdır. Ancak ikinci evin alınması söz konusu ise değerli konut vergisine tabi olunması söz konusudur. Vergi kapsamına girecek olan evlerin 5 milyon üzerinde değere sahip olması gerekmektedir. 5 milyon altındaki evlerden yine bu vergi alınmayacaktır.Değerli Konut Vergisini Kimler Ödeyecek?

Bu vergiyi ilk defa ev alanalar ve evi 5 milyon altında değere sahip olan kişiler ödemeyecektir. Ev kredisi kullanarak alacağınız meskenin bu tutarın altında olması vergiden direk muaf olmanızı sağlamaktadır. Evlerin değer belirlemesini ise Tapu Kadastro Müdürlüğü yapmayacak ve alacağınız evin genel bina değeri üzerinden bu vergiler hesaplanacaktır.

Yeni Başlayan Değerli Konut Vergisi Nedir? Kimler Bu Vergiyi Ödeyecek?

İmar Kanunda yapılan değişmeler ile değerli konut vergisinin alınması maddeleştirilmiş ve bu alandan 2021 yılında vergilendirme yapılamaya başlanacaktır. İlk beyannameler 2021 yılının başında verilecektir. Değeri 5 milyon üzerinde eve sahip olan herkes bu vergilere tabi olacaktır. Sadece 5 milyon sınırında olup ilk evi olanlar kapsam dışı bırakılmıştır.Değerli Konut Vergisini Kimler Ödeyecek?

Vergilere Tabi Olmadan Ev Sahibi Olmak

Farklı oranlarda değerlere göre bindelik olarak yapılacak olan vergilendirmelerden sadece uygun evleri tercih ederek muaf olabilirsiniz. Kira öder gibi küçük ödemeler ile satın alacağını evlerin değeri bu kadar yüksek olmayacağı için vergi ödemek zorunda kalmayacaksınız. Kiradan kurtulmak amacıyla kendi evi olsun isteyenler değeri yüksek olan bu evleri zaten değerlendirmeye almayacaktır.Değerli Konut Vergisini Kimler Ödeyecek?

Özellikle finansörlerden taksitle ev alma hayalleri kuranlar sadece emlak vergilerini ödemeye devam edeceklerdir. Dar ve düşük gelirli kişilerin kredisiz ev alma şansları yine devam etmektedir. Finansörler yine kişiye özel ödemeler ile faizsiz ev almak isteyenler için gerekli düzenlemeleri yapmaya devam edeceklerdir.

Değerli konut vergisi adından da anlaşıldığı gibi maddi değeri yüksek evlerden alınacak özel vergilerdendir. Yani senetle ev alma hayalleri kuranlar için vergi değerleri altında kalan evleri tercih etmek yeterli olacaktır. Değerli konut vergisi nedir? Kimler bu vergiyi ödeyecek? Sorusu için yapılan açıklamaları dikkate alarak çok daha kolay bir şekilde evlerinizi seçebilirsiniz.

 

Daha fazla bilgi için diğer arama sonuçlarına göz atabilirsiniz.

DİĞER FAİZSİZ EV ALMA YÖNTEMLERİ İÇİN TIKLAYIN

Tasarruf Evim