Daskı Kim Öder?

Daskı Kim Öder?

0
104

Daskı Kim Öder?

Daskı Kim Öder sorusunu yanıtlamadan önce Dask kelimesinin anlamını bilmek gerekir.  Dask; zorunlu deprem sigortası demektir. Zorunlu deprem sigortası poliçesinde prim, sigorta ettiren kişi tarafından ödenir. Sigorta ettiren kişi ise her zaman ev sahibi olmak zorunda değildir.  Kimi zaman kiracı, kimi zaman da ev sahibi zorunlu deprem sigortasını yaptırabilir. Ancak poliçede sigortalı her zaman ev sahibidir.

Bu da kiracıya ev veren ev sahibinin her durumda sigortalı olarak kabul edildiği anlamına gelir. Çünkü tapuda görünen konut sahibi, hak sahibi olarak kabul edilir. Herhangi bir tazminat alma durumunda ödenen bedeller sigorta ettirene değil, hak sahibine ödenir.  Haliyle, kiracı sigortayı ödemek zorunda değildir. Ödediği taktirde kiradan düşme ve ev sahibinden bedeli geri alma hakkına sahiptir. Daskı Kim Öder?

Konut Satışı Sırasında Daskı Kim Öder?

Hayallerdeki eve kavuşmak ve kiradan kurtulmak için konut satın almak isteyenlerin genel olarak tercihi banka kredileridir. Öncelikle kişilerin en uygun konut kredisi sunan bankaları araştırmaları gerekmektedir. Çünkü banka faizleri dışında konut alımı sırasında oluşan ekstra ücretlerle maliyet oldukça artmaktadır. Bu da uygun ev kredisi ile ev satın alınacağı düşünülürken konut maliyetini oldukça yükseltecektir. Dask ödeme zorunluluğu da bunlardan biridir. Daskı Kim Öder?

Kişilerin taksitle ev alma yöntemleri arasında en fazla tercih ettiği yöntemlerden olan konut kredilerinde dask bedelini etkileyen etmenler; yapı tarzı ve bulunduğu konuma göre belirlenen deprem riskidir. Ülkemizin deprem bölgeleri haritası esas alınarak belirlenen prim, metre kare birim fiyatı olarak alt sınır 35 TL, azami 120 TL olarak belirlenmiştir. Daskı Kim Öder?

Dask Nasıl Yapılır?

Zorunlu deprem sigortası yani Dask, ev sahiplerinin beyanı üzerine yapılmaktadır. Yetkili sigorta şirketleri aracılığıyla yapılan Dask için ülkemizde 32 adet sigorta poliçesi hazırlamaya yetkili şirket bulunmaktadır. Dask için gerekli olan bilgiler girildikten sonra, ister yüz yüze, isterse internet siteleri aracılığıyla kredi kartı ile ödeme yapılabilmektedir. Ev almak isteyen kişilerin deprem bölgesini göz önüne alması ve Dask için ödeyeceği meblağı daha önceden araştırması gerekmektedir. Daskı Kim Öder?

Çünkü ev kredisi hesaplama yaparken, bulunduğu konuma göre deprem riski ve ödenecek prim de hesaba katılmalıdır. Bu da konut kredisi faiz oranı uygun banka bulunsa dahi, deprem açısından riskli bölgede bulunuluyor ise yüksek oranda Dask primi ödemek zorunda kalınacağını göstermektedir. Böylece kira derdinden kaçarken, yüksek riskli bölge maddi ve manevi zarara uğramalarına neden olabilmektedir. Ev satış sırasında senetle ev alınsa dahi, Daskı kim öder sorusunun yanıtı ise satış işlemi gerçekleştiği kabul edilerek, primi alıcı kişinin ödeyeceğidir.

 

Daha fazla bilgi için diğer arama sonuçlarına göz atabilirsiniz.

DİĞER FAİZSİZ EV ALMA YÖNTEMLERİ İÇİN TIKLAYIN

DAHA FAZLA MAKALE

Tasarruf Evim