Daha İyi Bir Yaşam İçin

0
1930

Günümüz şartlarını ele aldığımızda insanların daha iyi bir hayat yaşaması için birçok fedakarlıkta bulunması ve belli borçların aldığına girmesi gerektiğini görüyoruz. Fakat aslında bu durum yaşam kalitesini yükseltmek yerine daha da düşürüyor. Çünkü insanlar daha fazla gezip daha fazla harcayıp daha fazla tüketiyorlar. Bunun önüne geçmek için tek yol harcamalarımızda birtakım kısıtlamalara giderek tasarruf etmektir.

Tasarruf Yaparken Öncelikler Ne Olmalı?

Eskiden iş yerine yemekler evden giderdi. Uzun yolculuklar için yiyecekler hazırlanırdı. Yiyecekler kendi mahsullerimiz olurdu. Ocak ve fırından çok ateş ve soba kullanılırdı. Ama artık uğraşmak yerine her şeyi dışarıdan elde ediyoruz. Bunun önüne geçmek aslında o kadar da zor değil.

Öncelikle kendimize hedefler koyarak başlamalıyız. Bu hedeflere uymak ilk amacımız olmalıdır. Böylelikle tasarruf için ilk adımı atmış oluruz. Zevkler ve eğlenceler için gerektiğinden fazla yapılan kredi ve kart borçları ileri de önümüze ödenemeyecek borçlar olarak tekrar çıkar. Bu yüzden belli zamanlar dışında ihtiyaçlarımız dışına çıkmamaya özen göstermeliyiz. Tabi bu duruma sadece kendimizin değil bütün aile bireylerimizin dikkat etmesi için uğraşmalıyız. Örneğin; evde gereksiz ampullerin kapatılması, su tasarrufu, fazla ve kullanılmayan eşyaların gözden çıkarılması bir takım tasarruf yollarındandır. Ayrıca kitap alırken ikinci el kitaplara yönelebilirsiniz.

Dışarı da liralarca para ödeyerek içtiğiniz içecek ve kahveleri evde kolaylıkla kendiniz yapabilirsiniz. Yani artık biliyoruz ki istediğimiz de tasarruf için birçok yol bulabilirsiniz. Bunların dışında kendinize birde günlük harcama limiti oluşturun. Eğer o gün harcama limitinizin altında bir gideriniz olursa kalan parayı bir kenara atıp biriktirin. Beklenmedik bir anda ortaya çıkan ihtiyacınız için kullanabileceğinizi bilmek kendinizi güvende hissetmenizi sağlayacaktır.

Tasarrufun Mutluluğuyla Tanışın!

Aslına bakarsanız birçoğumuz farkında olmadan bu yöntemleri hayatımızın her alanında mecburen kullanıyoruz. Yaşadığımız toplum, artan gündelik ihtiyaçlar ve bununla beraber gelen zamlar bizi içgüdüsel olarak tasarruf yapmaya zorluyor. Bunları asıl kaliteli yaşam için geleceği güvence altına almaya yönelik ilk adımlar olarak görebilirsiniz. Böylelikle zor kazanıp kolay ve düşünmeden harcama alışkanlıklarımızdan vazgeçebiliriz. Bu hem kendimiz hem de ailemiz yararına olacaktır.

Tasarruf Evim