Buzdolabının Daha Az Elektrik Tüketmesini Sağlayacak Uygulamalar

0
2883

Buzdolabı alırken ve kullanımı esnasında bazı unsurlara dikkat edildiği sürece büyük oranlarda elektrik tasarrufu sağlanacaktır. Bazı başlıklar halinde düzenlediğimiz önerilere göz atmak, kullanıcı olarak sizlerin yüksek elektrik faturaları ödenmenizi engellemek için hazırlanmıştır bu ön istemiyorsa aşağıda sıralayacağımız taktikleri uygulayabilir. Elbette ki buzdolabının daha az elektrik enerjisi tüketiyor olması aile bütçemizi de olumlu yönde etkileyecektir. Bu noktada öncelikli olarak buzdolabı satın alacağımız zaman tasarrufu ön plana çıkartan bir marka ve modeli tercih etmek gayet akıllıca bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Buzdolabının Kapağını Açık Bırakmamak

Buzdolabı kullanımı esnasında kapağının uzun süre açık kalmaması önemlidir. Kapısı uzun süre açık kaldığında iç ısısı olması gereken derecenin altına düşecek ve cihaz kaybettiği bu ısıyı tekrar kazanabilmek için kendini sürekli soğutmaya çalışıp enerji sarfiyatına neden olacaktır. Bu sebeple her kullanımdan sonra buzdolabının kapağı kapanmalı hatta alınacak olanlar toplu şekilde alınmalı geri koyulmalıdır.

Isıveren cihazlarla yan yana bulunmaması

Buzdolabının fırın ve mikrodalga gibi kullanımı sırasında dışarıya ısıveren cihazlarla yan yana bulunmaması gerekmektedir. Fırın kullanımı esnasında kapağı açıldığında yayacağı yüksek ısı buzdolabının soğutma derecesine arttırmasına neden olacaktır. Ayrıca bir diğer ısıdan kaynaklı enerji sarfiyatı ise tam olarak soğumayan yemeklerin buzdolabına konulması halinde cihaz içten sıcaklık algılayacak ve ısısını koruyabilmek için soğutmaya geçecektir.

 Makul duvar mesafesine dikkat etmek

Buzdolabının yaslandığı duvara fazla yakın olmaması gerekmektedir. Duvarla buzdolabı arasında hava sirkülâsyonunun sağlanacağı makul boşluk olmalıdır, yeterli boşluk olmadığında cihaz sürekli ısınacak ve kendini soğutabilmek için sürekli elektrik harcayacaktır ve hatta bir süre sonra aşırı çalışmaya bağlı arızalanacaktır.

Cihaz özelliklerine dikkat etmek

Buzdolabı alırken özelliklerine dikkat etmek gerekmektedir, A sınıfı ürün tercih edilmeli bütçeniz ölçüsünde geniş ve daha büyük tercih yerine daha makul boyutlarda ürün alınmalıdır. Ayrıca alınan ürünün kullanım özellikleri iyi bilinmelidir. Zira yeni teknoloji ürünlerin birçoğunda enerji tasarrufu sağlayacak ekstra özellikler bulunmaktadır. Ekran ışığını kısabilmek, tatil modu uygulaması gibi. Bu tip uygulamaları bilmek ve doğru kullanabilmek enerji tasarrufuna katkı sağlayacaktır.

Tasarruf Evim