Boşanma Sürecinde Krediler Ne Olur?

Boşanma Sürecinde Krediler Ne Olur?

0
61

Boşanma Sürecinde Krediler Ne Olur?

Boşanma sürecinde krediler ne olur? Günümüzde maalesef evlenen çiftlerin boşanma yüzdeleri gittikçe artmaktadır. Ek olarak da evlilik süreçleri içerisinde çiftler kredi çekmektedirler. Çektikleri konut kredisi veya taşıt kredisi gibi çoğu kredinin de ne olacağını bilmemektedirler. Ayrıca ev sahibi olmak isteyip de kredi çeken çiftler de vardır. Bu süreçte kredilerin ne olacağı izlenen yol ile belli olmaktadır.

Boşanma sürecinde genellikle çekilen konut kredisi gibi veya araç kredisi gibi krediler eşlerin yükümlülükleri altında değerlendirilmektedir. Bu değerlendir boşanma aşamasında ilkesel açıdan olmamaktadır. Fakat boşanan taraflar evlilik birliği içinde edinilmiş herhangi bir mala dair borç var ise bu borç dolaylı olarak paylaşılır. Boşanma sürecinde krediler ne olur? Gibi bir soru akıllara gelince bu sorunun çözümü adliyede çözülebilmektedir. Boşanma Sürecinde Krediler Ne Olur?

Boşanma Sürecinde Krediler Ne Olur? Nasıl Paylaştırılır?

Boşanma sürecinde ilkesel bir paylaşma söz konusu olmadığı gibi karar edinilmiş mal varlığına bakılarak verilir. Senetle ev veya taksitle ev alma gibi durumu olan çiftler boşanırken bir eş eşinden katılma alacağını talep etmişse diğer alacağından mahsup edilerek hesaplama yapılmaktadır. Örneğin ortada herhangi bir mala ait ödenmemiş kredi borcu var ise katılma alacağını talep ettiği eşinden o mal varlığı ile mahsup edilme işlemi uygulanarak hesaplama yapılmaktadır. Boşanma Sürecinde Krediler Ne Olur?

Eğer ortada taşınamaz bir mal var ise bu durumda kredi borçlusu üzerinden devam etmektedir. Kredi altına giren ve borcu evlilik sürecinde de ödeyen kişi boşandıktan sonra da borcu ödeyecektir. Kredisiz ev alan kişiler için veya krediyi evlilik sürecinde ödeyen kimseler boşanma aşamasında herhangi bir ödeme altına girmeyecektir. Boşanma Sürecinde Krediler Ne Olur?

Mal Sahibi Olmak ve Boşanma

Günümüzde çoğu insanın hayali ev almak ve bu evde mutlu bir şekilde yaşamaktır. Aynı şekilde herhangi bir taşıtta insanların hayalini süsler. Araç kredisi çeken ve taksitle araba alan insanların sayısı günümüzde çoktur. Kiradan kurtulmak ve mal sahibi olmanın yanında dünyada maalesef boşanma gerçeği de vardır.

Boşanırken herhangi bir mal, mal rejimi ile nasıl paylaşılması gerektiğini ortaya koyar. Bu şekilde eşler arasında mal paylaşımı adaletli bir şekilde sağlanmaya çalışılmaktadır. Ortada herhangi bir mala ait kredi var ise de boşanma sürecinde krediler ne olur? Gibi bir soru da akıllara gelir ancak bunun cevabı ise mahsup edilerek kredi borcu taraflarca paylaşılmış olur. Boşanma Sürecinde Krediler Ne Olur?

 

Daha fazla bilgi için diğer arama sonuçlarına göz atabilirsiniz.

DİĞER FAİZSİZ EV ALMA YÖNTEMLERİ İÇİN TIKLAYIN

Tasarruf Evim