Boşanma Sürecinde Konut Kredileri Ne Olur?

Boşanma Sürecinde Konut Kredileri Ne Olur?

0
122

Boşanma Sürecinde Konut Kredileri Ne Olur?

Boşanma sürecinde konut kredileri ne olur? Sorusu boşanma aşamasında olan evliler için cevaplanması gereken konulardandır. Tıpkı aile kurmak gibi boşanmak da çok olağandır. Evlilik kurumu içerisinde paylaşılan ortak hayat içerisinde sadece manevi duygu ve bağların yanında,  ekonomik olarak da ortak hareket edilmesi gerekmektedir. Aile birliği içerisinde kiracıya ev sahibi olma yolu açan kredi ile alınan tüm mal varlığının paylaşımı ise farklılık göstermektedir. Özellikle krediyle taşıt ve ev almak durumu, ayrılmak üzere olan bir çok çifti düşündürmektedir.

Günümüz şartlarında evli çiftlerin kiradan kurtulmak için seçtikleri yöntemlerden birisi,  banka kredileridir. Ancak, konut kredisi çiftlerden sadece birisi tarafından çekilebilmektedir. Boşanma anında kredi borcu krediyi alan kişinin üzerinden devam etmekte, ancak diğer eşin konut değeri üzerindeki pay oranındaki hakkı ise devam etmektedir.

Çalışmayan Eş İçin Boşanma Sürecinde Konut Kredileri Ne Olur?

Aile olmak, maddi ve manevi her konuyu birlikte çözüme ulaştırmak ve borca alacağa ortak olmak demektir. Ömür boyu birlikte olmak umuduyla başlayan evlilikler bitebilir. Ancak, manevi olarak paylaşılanların bitmesine rağmen, maddi olarak alınanların boşanma olduktan sonra paylaşılması yasal olarak zorunluluktur. Bu durum, ev sahibi olmak için satın alınan konutlar için de geçerlidir.

Eşlerin bankalardan çektiği kredileri kimin ödeyeceği konusu, aralarında tartışma konusu olabilmektedir. Çünkü kira öder gibi taksitlerle ödemek amacıyla kredi çeken kişi, boşanma sonrasında aynı şekilde borcu ödemeye devam etmektedir. Ancak, diğer eşe çalışsın ya da çalışmasın payı oranında evin bedelinin ödenmesi gerekmektedir.

Boşanma Sonrasında Kredi İle Alınan Evin Paylaşımı

Evlilik sürecinde kredisiz ev alınması ve konuta ait herhangi bir borç bulunmaması durumunda, ev bedeli her iki eşe de aynı oranda verilmektedir. Ev tapusu hangi eş üzerinde olursa olsun, diğer eşe konut bedelinin yarısını ödemek zorundadır. Bu durum kredi ile alınan konutlar için de değişmemektedir. Kişilerin kredi alırken dikkat ettiği en önemli konu en uygun konut kredisi veren bankalardır. Banka, ev kredisi hesaplama yaparken talep edilen süre de hesaba eklenir.

Eşler, bu süre bitmeden ayrılık kararı almış ise burada iki konu devreye girer. Biri;  anlaşmalı boşanma yapan eşlerin, kredili konut paylaşımını da protokolde belirlediği şekilde paylaşımıdır. Diğeri ise mallara katılma rejimi uygulanmasıdır. Bu durumda uygun ev kredisi çekerek kredi alan eş ödeme yapmaya devam etmekte, diğer eş ise konut üzerinden hak iddia edebilmektedir. Bunun için mahkeme yoluyla tasfiye payı davası açılarak hak edilen pay alınabilmektedir. Boşanma sürecinde konut kredileri ne olur? Bu süreç tamamen ilgili mahkememin kontrolündedir.

 

Daha fazla bilgi için diğer arama sonuçlarına göz atabilirsiniz.

DİĞER FAİZSİZ EV ALMA YÖNTEMLERİ İÇİN TIKLAYIN

Tasarruf Evim