Borcu Olanlar Nasıl Birikim Yapabilir?

Borcu Olanlar Nasıl Birikim Yapabilir?

0
1847

Borcu Olanlar Nasıl Birikim Yapabilir? Birikim yapmanın temel anahtarı bütçe yapmak, varsa borçlar için ödeme planı yapmak ve birikim yapmaktan geçer. Borcu olan kişiler öncelikle borçlarını yapılandırarak işe başlayabilirler. Farklı yerlere farklı borçlarınız olduğunu düşünelim. Bunları öderken güçlük çekebilirsiniz. Bu borçların hepsini aynı çatı altında toplamız, planlama ve ödemede size kolaylık sağlayacaktır.

Birikim ve borç ödeme planı yapmadan önce gerçekçi bir bütçe yapmak gerekir. Bütçenizi belirlemeden önce hedeflerinizi belirleyin. Ne yapmak istiyorsunuz, ne sebeplerden para biriktirmek istiyorsunuz, ne kadar zamanda, ne kadar birikim hedefliyorsunuz, bunları listeleyin. Para harcarken bu listeyi aklınıza getirin.

Bütçe Yapmak, Borcu Olanlar Nasıl Birikim Yapabilir?

Bütçe, gelirlerinizi ve giderleriniz düzenlediğiniz bir çizelgedir. Doğru şekilde yaparsanız doğru bir ödeme planı oluşturur ve birikimleriniz kolayca arttırabilirsiniz. Birikim yapmak istiyorsanız bütçede gider kısmına birikimi de bir kalem olarak işleyin. Göreceksiniz kısa zamanda bir birikiminiz olacak.

Harcamalarınızı eksiksiz olarak bütçeye yazarsanız neyi, nereye, ne kadar ödeyeceğinizi bilir ona göre para harcarsınız. Listede olmayan hiçbir şey için ekstra harcama yapmayın. Acil durumlar için de bir miktar belirleyin. Acil durum ortaya çıkmazsa bu miktarı birikiminize aktarın. Borcu Olanlar Nasıl Birikim Yapabilir?

Borç Ödeme Planı

Borcu olan bir kişinin ilk yapması gereken borçlarından bir an önce kurtulmasıdır. Gerçekçi bir bütçe ve doğru ödeme planlaması ile bu kısa sürede ve tahmin ettiğinizden daha kolay bir şekilde gerçekleşebilir. Nereye, ne kadar harcama yaptığınızı hazırladığınız bütçeyi takip ederek işe başlayabilirsiniz.

Kendinize sınırlar koyarak işe devam etmelisiniz. Tüm harcamalarınızda ve giderlerinizde tasarruf yapabileceğiniz yollar bulun. Minimum harcama ile maksimum tasarruf yaparak borçlarınızdan kurtulup birikim yapmaya başlayabilirsiniz. Borcu Olanlar Nasıl Birikim Yapabilir?

Birikim yapmak için yüksek gelirlere gereksinimiz yok. Her gün bir lira bile kenara koysanız bir yılda üç yüz altmış beş liranız olur. Bu birikimi aylık geliriniz üzerinden %10 gibi düşünebilirsiniz. %10 size yüksek geldiyse daha küçük bir tasarruf miktarına çekebilirsiniz. Borcu Olanlar Nasıl Birikim Yapabilir?

Borçlarınızı ödemek için bütçenin %10nunu kullanıyorsanız bütçenizin %1ni de birikim için kullanabilirsiniz. Borçlarınız bittikten sonra %11ni de birikime ayırın. Belirlediğiniz hedeflere ulaşmak için bunu kesin kural olarak koyun ve uymak için kendinizi zorlayın. Göreceksiniz kısa zamanda hedefleriniz için gerekli birikime ulaşacaksınız.

 

Daha fazla bilgi için diğer arama sonuçlarına göz atabilirsiniz.

DİĞER FAİZSİZ EV ALMA YÖNTEMLERİ İÇİN TIKLAYIN

Tasarruf Evim