Bir Yılda Borç Kapatmak Ve Para Biriktirmek!

Bilinçli Tüketici Olmak

0
3434

Alışveriş elbette hayatımızın olmazsa olmazları arasında yer almaktadır. Fakat bazen aldıklarımız ihtiyaçlarımız dahilinde olmayan şeyler olabiliyor. Bunun nedeni de, ihtiyaçlarımıza vermemiz gereken öncelik sırası ve bu sıraya dikkat etmememizden kaynaklanmakta.  Diğer bir tüketim sorunu ise bilinçli bir tüketici olmanın ilk şartlarından olan, kullanılacak ürün hakkında yeterince bilgi sahibi olamamak. Sıralanan bu unsurlar maalesef tüketim çılgınlığı arttırıcı bir etkiye sahip olmaktadır.

Kullanılacak Ürünü Tanımak Neden Önemlidir?

Tüketici Hakları ilk olarak ABD’de kabul edilmiş olsa da, günümüzde hala geçerliliğini korumaktadır. Bu hakkın amacı ise bir ürünü tüketirken o ürün hakkında söz söyleme hakkına sahip olmak demektir. Mesela bir ürünün son kullanma tarihi ve ürünün satış fiyatı tüketici hakkına girmektedir.  Günümüzde ise bilinçli tüketici olmak demek sadece bununla sınırlandırılmamaktadır. Mesela internetten aldığınız bir ürün de tüketici hakkına girmektedir. İnternet ortamından alınan bir ürün, eğer beklentinizi karşılamıyorsa, iade etmek ya da hakkınızı savunmak gibi eylemlerde bulunmak da tüketici hakkına girer.

Bilinçli Tüketici Olmak İçin Neler Yapılabilir?

Bilinçli bir tüketici, yukarıda da belirtildiği üzere kendine verilmiş olan yasal haklarının farkında olmalıdır. Sonrasında da alacağı ürünü çok yönlü irdeleyerek işe başlar. Mesela ilk olarak alacağı ürüne ihtiyacı var mı, varsa ne kadar ihtiyacı var ve bu ürünün ihtiyaç listesinde sırası nedir, bu soruların tam olarak cevaplarını bilerek işe başlar. Mesela çanta ihtiyacı varken gidip ayakkabı almak ya da buzdolabı bozulmuşken gidip ihtiyacı olmaksızın fırın almak, bilinçli bir tüketicinin yapacağı hareketler değildir.

Bilinçli bir tüketici ihtiyaçlarını iyi belirler ve bu şekilde hayatını zorlaştıracak değil, tam tersi ihtiyacına cevap verecek ve kolaylaştıracak adımlar atar. Bir de, bir ürün alınırken direk ilk bulunan yerden almak yerine, fiyat araştırması yapılmalıdır. Mesela bir mağazada aynı markanın aynı ürünü yüksek fiyatla satılırken diğer bir mağazada daha uygun bir fiyata alıcısı ile buluşuyor olabilir. Ticaret ile ilgili bazı durumlardan dolayı bu küçük ayrıntı da dikkate değerdir. Bu şekilde yapacağınız alışverişlerde daha karlı çıkmanız mümkün olacaktır.

Tasarruf Evim