Bebek Ve Çocuk Giyiminde Tasarruf

0
2688

Tüketimin sınırlarının zorlandığı günümüz hayatında,  az kazanan insanlar bile yeni yönelimlerin peşinden koşmaktadır. Bir ailenin mutluluğunu perçinleyen masum bebekler ve çocuklar bu tüketim çılgınlığına alet edilmektedir. Sayısız bebe ve çocuk mağazası, büyük mağaza zincirlerinin 0-14 yaş gurubuna hitap eden reyonları, insanları cezb etmektedir. Anne babalar, çocukları için en iyisini isterken biraz ipin ucu kaçmaktadır. Çocuklar birkaç ayda beden atladıkları için, lüzumlu oldukça harcanan para gereksiz masraftır. O harcanan paralarla çocuğa ait bir hesap açılsa çok kârlı bir tasarruf olacaktır… Doğum öncesi ve doğum sonrası kutlamaları, geleneksel kutlamalar,  trend kutlamalar,  hep masraf yapmaya yöneliktir.

Çocuk Modası Kavramı

Moda kavramı, başlı başına bir tüketim çılgınlığıyken; çocuk modası diye garip bir sektör oluşturulmuştur. Tüketim çılgınlığının ne kadar vahim noktalara geldiğini gözler önüne seren bu sektör; az la yetinmeyen, çok olanı bile az gören insanlar için kurulmuş bir para tuzağıdır. İnsanların çocuklara harcama yaparken bilinçli davranmaları, çocuklarının geleceği için çok önemlidir. Çocuk modası kavramı esasında çocuğunuza en çok yakışan kıyafetlerle ilgilidir. Bundan dolayı reklamlarda gördüğünüz ya da moda dergilerinde rastladığınız kombinler yerine çocuğunuza uygun kıyafetleri tercih etmelisiniz. Böylece çocuğunuza yakışan kıyafetleri seçmekle birlikte yüksek para tutarları da ödememiş olursunuz.

Bebek Ve Çocuk Giyiminden Tasarruf Önerileri

Eskilerin dediği bir söz vardır. “Çocuğun yediği helal; giydiği haramdır” derler. Düşününce, bu sözün doğruluğuna katılmamak mümkün değildir. Çok çabuk büyüyen çocuklar için elbette ki ihtiyaçları dahilinde giysi alınmalıdır; ancak, israfa kaçmadan. Yakınlarımızın büyüyen çocuklarının küçülmüş giysilerini kullanabiliriz. Kendi çocuklarımızın küçülmüşlerini yakınlarımızın çocuklarına verebiliriz.

Bazı sitelerde bunları satabiliriz.  Buralardan uygun fiyatlı ürünler satın alabiliriz. Temiz ve kullanışlı ürün olduktan sonra, başkasının kullandığı bir ürünü almanın bir sakıncası yoktur. Çocuklar, çok az giyer ve eskitmeden büyürler.  Gereksiz giysi ve oyuncak getiren yakınlarımızı uyarmak ve ihtiyacı olan bir şeyi aldırmak iyi bir davranıştır. Unutmayalım ki, her şeye sahip olarak büyütülen çocuklar, büyüdüklerinde mutsuz ve doyumsuz birer birey olabilirler. Bu da konunun psikolojik boyutudur.

Tasarruf Evim