Arsa Payı Nasıl Hesaplanır?

Arsa Payı Nasıl Hesaplanır?

0
83

Arsa Payı Nasıl Hesaplanır?

Arsa payı nasıl hesaplanır? Günümüzde yatırımlarını arsaya yapanların sıkça sorduğu sorulardan biridir. Günümüzde ev sahibi olmak için faizsiz ev alma metotlarını araştırmakta olan birçok insan faizsiz ev alma sistemleri ile tanışmaktadır. Bu yöntemler ilerahat bir ödeme sistemine dahil olabilirsiniz. Ancak yatırımda klasik sistemlerini kullanmak isteyenlerin sıklıkla yaptığı yatırım gayrimenkul yatırımlardır.

Yeterli miktarda peşin parası bulunmayan insanların ev kredisi kullanması için bir ev alması gerekmektedir. Ancak ev aldığında evin fiyatının üzerine bir de faiz yükü bindiğinden maliyetlere artmaktadır. Daha düşük peşin para ile yatırım yapmak isteyenlerin kredisiz ev sahibi olmasına katkı sağlayacak arsa alımları tutulan yatırımlardandır. Arsa Payı Nasıl Hesaplanır?

Hemen hemen bir dairenin çok daha altında bir fiyata alabileceğiniz arsa payları sayesinde üzerine yapabileceğiniz ya da müteahhide yaptırabileceğiniz yapılardan arsaya yaptığınız yatırımdan çok daha fazla kazanma şansına sahip olabilirsiniz. Yalnız tek başınıza arsa sahibi değilseniz arsada farklı ortaklarınız var ise arsada sadece pay sahibi olarak payınız kadar hak sahibisinizdir. Arsa Payı Nasıl Hesaplanır?

Günümüzde Arsa Payı Nasıl Hesaplanır?

Bir arsada birden fazla kişi hak sahibi ise her biri arsada arsa payı sahibi de olarak bilinmektedir. Bir kişinin arsada ne kadar hak sahibi oldu kendi hesabı olarak tapularda belirtilmektedir. Bir arsada kaç kişi var ise o kadar bölünür o paylardan kaç paraya denk gelirse bu pay size yazılır. Arsa Yatırımı Ne Kadar Karlıdır?

Mesela 100 metrekarelik bir alanda 20 kişinin arsa sahibi olduğunu düşünelim. Herkesin eşit olarak arsa sahibi olduğu düşünülürse her kişiye 5 metrekare alan düşmektedir. Bu arsa üzerinde ya da taşınmaz üzerinde bütün giderler %5 yani 1/20 oranı ile hesaplanmaktadır. Arsa üzerinde bir imalatın yapılması ve giderin oluşması durumunda gider 20’ye bölünerek pay sahiplerine payları oranında bölünmektedir.

Arsa Payına Göre Gelir Gider Hesaplaması

Bir bireyin arsada olan payına göre gerilerde ve giderlerde hakkı bulunmaktadır. 1 kişi 20 kişinin bulunduğu 100 metrekarelik bir arsada 20 metrekareye sahip ise 4/20 hisseye sahip demektir. Diğer bir manası ile yüzde yirmi hisse Payı bulunmaktadır. Bu alandaki giderlerin yüzde 20’si ve aynı şekilde bu alandan elde edilen gelirlerin yüzde 20’si bu kişiye düşmektedir. Arsa payı nasıl hesaplanır sorusunun yanıtını verilen örnekler ile daha iyi anlamak mümkündür. Gelir durumuna göre arsanızı ev sahibi olmak isteyenlere satabilirsiniz.

 

Daha fazla bilgi için diğer arama sonuçlarına göz atabilirsiniz.

DİĞER FAİZSİZ EV ALMA YÖNTEMLERİ İÇİN TIKLAYIN

Tasarruf Evim