Arsa Payı Nasıl Hesaplanır?

Arsa Payı Nasıl Hesaplanır?

0
83

Arsa Payı Nasıl Hesaplanır?

Arsa payı nasıl hesaplanır? Bir arsada ortak pay sahibi olan insanlar tarafında en çok sorulan sorulardan biridir. Kiradan kurtulmak ve kendi imkanları ile ev almak isteyen kişiler kimi zaman bunu daha uzun yoldan ama kolaylıkla almanın bir yolu olarak arsa almayı düşünebilirler. Elinde az bir miktar parası olup konut kredisi kullanmak istemeyen kişiler o az parayla bir arsadan hisse alarak ileriye dönük yatırım yapmak mantıklı olabilir.

Bir arsa aldığınızda bu arsada sizden başka ortaklarında bulunması durumunda her kişiye düşen arsa Hakkı Arsa payı olarak nitelendirilmektedir. Aldığınız arsayı İlerleyen zamanlarda satarak ya da kat karşılığı anlaşarak verebilirsiniz. Kat karşılığı verdiğiniz zaman ev kredisi ve benzeri giderlerinizi olmadan arsadaki payınız ölçüsünde yapılan üst yapı projesinde pay sahibi olabilirsiniz. Arsa Payı Nasıl Hesaplanır?

Güncel Olarak Arsa Payı Nasıl Hesaplanır?

Günümüzde hayat şartlarının zorlaşması nedeniyle ev ve araba fiyatları Bir hayli artmış durumdadır. Neredeyse günümüzde kredisiz ev almak birçok kişi için imkânsızdır. Zira kira öder gibi ev alabileceğiniz sistemlerin azlığı ve tanınmaması nedeniyle birçok kişi yatırım yapmaktan korkmaktadır. Bu nedenle daha yakın yatırımlara yani gayrimenkule yönelmektedirler.

Günümüzde arsa alarak birkaç yıl sonra ev sahibi olmak mümkündür. Yapılacak olan evin ve sizin arsadaki payınızı miktarı ne düşecek olan dairenin ya da yapıdaki size düşecek metrekarenin oranını belirlemektedir. Arsa payı hesabı sizin arsada kaç ortağı olduğu ve kaçta kaçını sizin olduğuna bağlı olarak hesaplanan bir uygulamadır. Yüzde on hisse sahibiyseniz arsanın 100 metrekarelik bir alanda 10 metrekare 1000 metrekarelik bir alanda 100 metrekare olarak payınız hesaplanmaktadır.

Arsa Payı Hesabı

Bir arsada pay sahibi iseniz başkası tarafından yapılacak olan binanın belirli hesaplamalar neticesinde anlaşmaya bağlı olarak %40 %50 yüzde altmış şeklinde yapılan binada yapan müsait ya da taşerona pay verilmektedir. Mal sahiplerine kalan miktar üzerinden yüzde oranlarla bütün hak sahiplerine arsadaki paylarının karşılığı olarak pay hesabı yapılmaktadır.

Yalnızca bu durumlarda değil ev sahibi olmak isteyenlerin ev alamayıp arsa alması neticesinde arsa üzerindeki vergi ve benzeri giderlerin de aynı şekilde hesaplanması gerekmektedir. Yine arsa üzerinde ortak yapılacak olan bir yapının giderleri hissedeki oranlarına bölünerek bulunmaktadır. Arsa payı nasıl hesaplanır sorusuna 20.000 TL’lik bir giderdi arsada %5 Payı bulunan bir kişiye bu masrafın yalnızca 1000 TL’si düşmesi örnek olarak verilebilir.

 

Daha fazla bilgi için diğer arama sonuçlarına göz atabilirsiniz.

DİĞER FAİZSİZ EV ALMA YÖNTEMLERİ İÇİN TIKLAYIN

Tasarruf Evim