Yakıttan tasarruf yöntemleri

Araçlarda Yakıttan Tasarruf Etme Yolları!

0
2014

Yüksek benzin fiyatları nedeniyle ülkemizde benzin kullanımı, otomobil sahipleri için her zaman en korkutucu ve önemli konulardan biri olmuştur. Bu nedenle herkesin benzinden tasarruf etmek için yaptığı farklı uygulamalar var. Her şeyden önce, para biriktirmenin en iyi yolunun aracı doğru kullanmak ve bakımını yapmak olduğuna dikkat etmek önemlidir. Araçlarda Yakıttan Tasarruf Etme Yolları!

Araç Bakımı

Tüm uzmanlar, periyodik bakım altındaki aşınmış bujilerin değiştirilmesi, karbüratör, akümülatör bakımı, hava ve yakıt filtrelerinin gözden geçirilmesi, lastik basınçlarının ayarlanması ve rot ayarlamaları gibi yakıt tasarrufu yapmanın ne kadar önemli olduğu konusunda hemfikirdir.

Gerekli bakımı yaptınız ve benzin satan istasyonları en iyi fiyata buldunuz. Kullanımdan önce ve kullanım sırasında yaptığınız şeylerin aynı zamanda yakıt tasarrufu yapmanıza yardımcı olacağını biliyor musunuz?

Belki bu maddelerin bir kısmını bilmeden kullanıyorsunuzdur. Ancak bilinçli bir şekilde yakıt tasarrufu yapmanın, bütçenize olduğu kadar çevreye de faydası olacaktır. Araçlarda Yakıttan Tasarruf Etme Yolları!

Araçlarda Yakıttan Tasarruf Etmenin Yolları

Yakıt doldururken:

1. Havanın serin olduğu gün ve saatlerde benzin almak daha iyidir. Örneğin, sabahın erken saatlerinde aldığınız benzin, soğuk hava nedeniyle sıkışmış. Bu sayede buharsız benzin alıyorsunuz ve aynı parayla daha fazla benzin alıyorsunuz.

2. En iyi benzin seviyesi yarım depodur. Depoyu tamamen doldurduğunuzda, hortumda kalan miktarı da ödeyebilirsiniz. Bu nedenle, tankta boşluk olduğundan emin olun.

3. İstasyondaki tankların yeni doldurulduğunu fark ederseniz, yakıt ikmali yapmayın. Doldurma sırasında, tankların altında kalan birikintiler en üst seviyeye çıkar ve aldığınız benzin kalitesini düşürür.

Sürmeden önce:

4. Lastiklerinizin iyi bir şekilde şişip şişmediğini kontrol edin. Az şişirilmiş lastikler daha fazla sürtünmeye yol açtıkları için yakıt tüketimini arttırır.

5. Aracınızdaki fazla ağırlıkları boşaltın. Her 45 kg. yük yakıt tüketimini yüzde 7 artırıyor. Bagajda kar zincirleri gibi gereksiz eşyalar bulundurmayın.

6.Araçta sürtünme yaratabilecek rüzgâra karşı direnç, direnç arttıkça yakıt tüketimini arttırır. Bisikletleri veya diğer yükleri taşıma ekleri, aracın ağırlığını ve rüzgar direncini arttırır.

7. Aracınızın yağını temiz tutmayı unutmayın, gerekirse değiştirin. Temiz yağ, motordaki sürtünmeyi azaltır ve daha az benzin harcamanızı sağlar.

Aracı Sürerken:

8.Arabayı ilk çalıştırdığınızda motor soğuktur, ancak yakıt tüketimi artarken, motoru durduğunuz yerden ısıtmanız gerekmez. İlk kilometreler boyunca yavaş sürüş, motoru ısıtır ve dururken harcadığınız benzin miktarını azaltır. Böylelikle tasarruf etmiş olursunuz.

9. Hız sınırına dikkat edin. Daha hızlı giden, yolda yarışan, ışıklardaki en hızlı kalkan, en fazla benzin harcandığını unutmayın. Araçta hız sabitleyici sistem kullanmak tasarruf yapmanızı sağlayacaktır.

10.Araç kullanırken ani hızlanma ve fren yapılmasını önleyin. Bu sadece aracın teknik yönlerine zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda benzin kullanımınızı da arttırır.

11. Kötü yollarda sürmemeye çalışın. Otomobillerde yakıt tüketimini artıran sebeplerden biri yolların düzgün olmamasıdır. Ülkemizdeki kötü yollara girmek çoğu zaman kaçınılmaz olsa da, mesafeyi uzatmak için bir alternatifiniz varsa, sorunsuz bir şekilde gitmenizi tavsiye ederiz.

Aracı Sürerken:

12. Aracınızın hızını sabit tutmaya çalışın. Devir saatini 2500-3000 rpm tutmak idealdir.

13. Hızlı sürüş sırasında camları açık tutmamaya dikkat edin. Açık pencereler, özellikle hızlı giderken rüzgar direncini arttırır.

14. Kontrollü klimayı kullanın. Klima açık araç kullanmak yüzde 10 kadar artış olabilir yakıt tüketimi. Hızlı serinlemek istiyorsanız ve hava çok sıcak değilse, klima yerine camları açın. Diğer bir yöntem, yaz aylarında klima cihazının iç kısmının klima ile belirli bir soğuğa ulaşmasından bir süre sonra klimanın kapalı tutulmasıdır. Ek olarak, arabanızı gölgede bırakmak, iç mekanınızı serin tutar ve klima kullanımınızı azaltır.

Bunların dışında ışıklarda durmak yakıt tasarrufu yapmak için geleneksel yöntemlerdendir. Hepsinden önemlisi, sürüş ve yürüme mesafelerinin azaltılması hem cebinizi hem de sağlığınızı korumanıza yardımcı olur.

 

 

Daha fazla bilgi için diğer arama sonuçlarına göz atabilirsiniz.

DİĞER FAİZSİZ EV ALMA YÖNTEMLERİ İÇİN TIKLAYIN

DAHA FAZLA MAKALE

Tasarruf Evim