Aracımın Ruhsatı Kaybolduğunda Ne Yapmalıyım?

Aracımın Ruhsatı Kaybolduğunda Ne Yapmalıyım?

0
102

Aracımın Ruhsatı Kaybolduğunda Ne Yapmalıyım?

Aracımın ruhsatı kaybolduğunda ne yapmalıyım? Araç sahiplerinin en merak ettikleri konular arasında yer almaktadır. Araç ruhsatı içerisinde araca ve sahibine ait bilgiler yer almaktadır. Kısacası araç kimliği olarak tanımlanabilir. Araç kredisi kullanarak veya finansörlerin faizsiz araba seçeneklerini değerlendirerek aldığınız aracın ruhsatı olmak zorundadır.

Araç ruhsatının kaybolması durumunda hemen bulunduğunuz yerin emniyet müdürlüklerine bu durumu bilmeniz gerekmektedir. Olası durumlarda bildirim yapmamanız halinde ruhsat kötü amaçlar ile kullanıldığında sorumlu olarak siz görünmektesiniz. Uzun dönem ödemeler ile taşıt kredisi aldığınız araç için ruhsatsız olarak hiçbir işlemi de yaptıramamaktasınız.

Aracımın Ruhsatı Kaybolduğunda Ne Yapmalıyım? Yenisini Nasıl Alırım?

Araç ruhsatınız kaybolduğunda emniyete hemen bir dilekçe ile durumu bildirmeniz gerekmektedir. Taksitle araba alırken satış işlemleri sırasında ruhsat sizin adınıza düzenlenmektedir. Araç sizin üzerinizde gözüktüğü için ruhsatın kaybolmasını bildirerek ve gazete ilanı vererek kaybınızı bildirmek gerekmektedir. Aracımın Ruhsatı Kaybolduğunda Ne Yapmalıyım?

Başvurunuz ardından senetle araba almanın avantajlarından yararlanarak aldığınız arabanız için yeniden ruhsat çıkarmanız gerekmektedir. Bunun için ilk olarak emniyet araç muayenesini talep etmektedir. Eğer muayene geçerliliği var ise bunu belgeler ile ispat etmeniz gerekmektedir. Daha sonra yeni ruhsat için;

  • Ruhsatın yeniden çıkarılması için yetkili olan kişinin vekâletnamesi,
  • Kayıp ruhsata ait tutulmuş olan tutanak,
  • Zorunlu trafik sigortasına ait belgeler,
  • Araç muayene tespitine dair evraklar

Bu evrakları düzenleyerek finansör desteği ile aldığınız peşinatsız araba için tekrar ruhsat işlemlerinizi başlatmış olmaktasınız. Harç için de belli bir miktar ödeme yapmanız gerekmektedir.

Ruhsatınız size Ne Zaman Teslim Edilir?

Ruhsatınız PTT aracılığı ile beyan ettiğiniz adreslere on gün kadar bir sürede gönderilmektedir. Kiracıya ev alama şansı sunan ve araba almak isteyenler içinde alternatif çözümler sunan finansörlerden aldığınız araba için eğer 10 gün içinde ruhsat size ulaşmamış ise trafik tescil büro amirliğine ulaşarak ruhsatı oradan alabilirsiniz.

Finansörünüzün kredisiz ev ve araba alma imkânlarını kullanarak uzun zaman hayalini kurduğunuz aracın ruhsatını yanınızdan ayırmayınız. Taksitle ev alma ve araba almak için uzun dönemde ödemeleriniz devam ederken ruhsatı kaybetme yüzünden pek çok işlem ile uğraşmanız söz konusu olacaktır. Aracımın Ruhsatı Kaybolduğunda Ne Yapmalıyım?

Kişiler faizsiz ev ve araba alırken sizin için önemli evraklardan olan tapunuzu ve aracınızın kimliği olan ruhsatı kaybolmayacak ve çalınmayacak şekilde saklamanız gerekmektedir. Aracımın ruhsatı kaybolduğunda ne yapmalıyım? Sorusunun cevabını detaylıca öğrendiğiniz hemen gerekli işlemleri yapabilirsiniz.

 

Daha fazla bilgi için diğer arama sonuçlarına göz atabilirsiniz.

DİĞER FAİZSİZ EV ALMA YÖNTEMLERİ İÇİN TIKLAYIN

Tasarruf Evim