Araç Sigorta Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır? 

Araç Sigorta Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır? 

0
91

Araç Sigorta Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır? 

Araç sigorta sorgulama işlemi nasıl yapılır, her araç sahibi için oldukça önemli bir sorudur. Trafik sigortası yaptırmak zorunludur. Ve araç sigortanızı sorgulamak için birtakım veriler gereklidir. Tabi araç sigorta sorgulama ile ilgili bir çok soru akla gelmekte. Araba almak istiyorsanız araç sigortası hakkında muhakkak bilgi sahibi olmanız gerekir. Araç sigortası kanunlarca, her araç sahibi için yaptırılması zorunlu kılınmıştır. Ayrıca araç sigortası yaptırmak araç sahiplerinin de oldukça yararına bir uygulamadır.

Araç sigortası kaza olması durumunda karşı tarafın malına ve canına gelebilecek olası zararları karşılayarak sürücüleri güvence altına alır. Bu sayede kaza yapsanız dahi devlet sizin adınıza karşı tarafın masraflarını karşılıyor. Bu sayede karşı tarafa olan sorumluluğunuzun yükünü hafifletmiş oluyorsunuz. Araç Sigorta Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Araç Sigorta Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır, Nereden Yapılır?

 Araç sigorta sorgulama internet üzerinden yapabileceğiniz bir işlemdir. E –Devlet uygulaması aracılığıyla sigorta sorgulamanızı yapabilirsiniz. E-Devlet uygulamasına giriş yaptıktan sonra trafik poliçe sorgulama adresi üzerinden araç sorgulamanızı yapmalısınız. Ancak bu sorgulama yalnızca sizin adınıza kayıtlı olan araçlar için yapılabilmekte. Başkası adına kayıtlı olan araçlar için bu sorgulamayı yapmanız mümkün olmuyor.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta sigorta ile kaskonun karıştırılması. Sigorta ve kasko aynı şey değildir. Trafik sigortası zorunludur, kasko isteğe bağlıdır. Kasko, kaza esnasında sizde oluşan zararları karşılar. Ancak sigorta yalnızca karşı tarafın zararını üstlenir. Dolayısıyla sigorta ve kasko birbirlerinden farklı işleyişe sahiptir. Araç Sigorta Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Araç Sigorta Sorgulama Neden Önemlidir?

Araç sigorta sorgulaması yapmak yeni araba almak istediğinizde de son derece önemli bir konu olmaktadır. Çünkü sigorta, herhangi bir kaza durumunda karşı tarafın haklarını güvence altına alarak sizi büyük bir dertten kurtarmaktadır. Bu nedenle yeni araç alırken de sigorta sorgulamasını yapmanız önerilir. Araç Sigorta Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Trafik sigortası sonradan iptal edebileceğiniz bir şey değildir. Çünkü kanunen zorunlu bir uygulamadır. Ayrıca bu uygulama yalnızca Türkiye sınırları içinde geçerlidir. Temel güvenceler her sigorta şirketi için aynı olmakla birlikte sigorta şirketinin seçimi size aittir. Araç sigorta sorgulama işlemi nasıl yapılır, tüm bu çerçevede dikkate alınması gereken oldukça önemli bir soru başlığıdır. Muhakkak bu işlem hakkında bilgi edinmeli ve çok iyi araştırma yapmalısınız.

 

Daha fazla bilgi için diğer arama sonuçlarına göz atabilirsiniz.

DİĞER FAİZSİZ EV ALMA YÖNTEMLERİ İÇİN TIKLAYIN

Tasarruf Evim