Araç Satılınca Trafik Sigortası Ne Olur

Araç Satılınca Trafik Sigortası Ne Olur

0
127

Araç Satılınca Trafik Sigortası Ne Olur

Araç satılınca trafik sigortası ne olur sorusu araçlarını satan kişilerin en merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Günümüzde özellikle mega kentlerde yaşayan kişilerin ilk tercihi kiradan kurtulmak ve hayallerindeki hayata kavuşmaktır. Ev sahibi olmak hem maddi olarak kişilerin daha rahat olmasını sağlamakta, hem de manevi olarak huzurlu olmalarında önemli bir rol oynamaktadır.

Kişilerin ev almak için tercihleri de farklı olabilmektedir. Birikimlerini peşinat olarak değerlendirip, kalan kısmı için taksitle ev alma yöntemlerinden olan bankaları seçen kişilerin, uygulanan faiz oranlarını ve diğer ekstra bedellerini çok iyi araştırması gerekmektedir. Bunun yanında ev satın alabilmek için araçlarını satarak peşinat kullanan pek çok kişiye de rastlanmaktadır. Peki bu durumda araç satılınca ödenen sigorta bedeli geri alınabilir mi sorusu gündeme gelmektedir. Araç Satılınca Trafik Sigortası Ne Olur  İşte detaylar..

Araç Trafik Sigortasının Önemi Nedir?

Günümüz koşullarında kiracıya ev imkanı sunan farklı inşaat firmaları bulunmaktadır. Bir çoğu yasal olan bu firmaların sunduğu konut projeleri sayesinde taksitle ev al sloganı gerçeğe dönüşmektedir. Ancak çoğunluğu site olan bu konutların satış bedeli çok yüksek olabilmekte, bu durum da bütçelerine uygun ev satın alabilmeleri için kişileri konut kredisi için bankalara yönlendirmektedir.

Aynı şekilde araba satın almak için bankaların sunduğu taşıt kredisi yöntemini seçen pek çok insan bulunmaktadır. Bazı firmaların uyguladığı peşinatsız araba sisteminden de faydalanan kişilerin sayısı da oldukça fazladır.  Araç satın alırken, ya da satış işlemi gerçekleştirilirken ödenen trafik sigortasının ne olacağı ise oldukça önem arz eden bir konudur. Çünkü araçların marka, model ve yaşına göre belirlenen, bununla birlikte hasar durumuna göre kademelendirilip prim ödenen araç sigortalarının maliyeti oldukça yüksek olabilmektedir.

Araç Satılınca Trafik Sigortası Ne Olur Ödenen Bedel Geri Alınabilir mi?

İster araç kredisi kullanarak, isterse farklı yöntemler seçilerek taşıt alınsın, tüm araçların alındıktan sonra zorunlu trafik kaskosu yaptırması gerekmektedir. Genel olarak sıfır araçların alınması sırasında ilk kez sigorta yapılması halinde 4.kademeden prim ödemesi başlatılmaktadır. Bundan sonraki senelerde ise hasar durumuna göre prim her sene yenilenmektedir.

İkinci el araç satın alınması halinde ise durum bir nebze değişmektedir. Taksitle araba almak isteyen alıcının seçeceği yöntem tamamen kendi tercihidir. Ancak alacağı aracın durumunun sigortasını etkilediğini bilmelidir. Bir diğer önemli nokta ise satıcının trafik sigorta bedelini ödediği aracın satışını gerçekleştirdiği anda, poliçenin iptal olduğudur.  Buna göre ödenen bir yıllık bedelden geçen süreye karşılık gelen miktar düşüldükten sonra kalan kısım gün üzerinden hesaplanarak satıcı kişiye ödenir. Buda araç satılınca trafik sigortası ne olur sorusuna cevabın, alıcı tarafından yenileneceği olduğudur.

Daha fazla bilgi için diğer arama sonuçlarına göz atabilirsiniz.

DİĞER FAİZSİZ EV ALMA YÖNTEMLERİ İÇİN TIKLAYIN

Tasarruf Evim