Arabada Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Arabada Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır?

0
1844

Arabada Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır? Bir araba satın aldınız yüklüce bir ödeme yaptınız veya borca girdiniz ama giderler bununla sona ermez. Arabanın yakıtı, bakımı, sigortası, vergisi derken masraflar büyür. Tam da rahat edeceğim derken masraflar dağ gibi büyür. Arabanın vergisini ve sigortasını ödemek zorunda olduğunuza göre hiç olmazsa yakıttan tasarruf ederek giderleri azaltmaya çalışabilirsiniz. Konforlu bir şekilde bir yerden bir yere gitmek için özel aracınızı kullanırken aynı zamanda da yakıt tasarrufu yapmak istersiniz değil mi? O zaman önerilerimize kulak verin!

Güvenli ve yüksek performansta bir araç kullanımı için bakımları zamanında yaptırmak gerekir. Motor filtresini, yağını zamanında değiştirmeniz size artı bir yakıt tasarrufu sağlayacaktır. Aracın yapısında yapılacak değişiklikler ve araç kullanırken camları açmak yakıtınızın boşa gitmesi demektir. Arabada Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Araba Kullanırken Hızınıza Dikkat! Arabada Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Aracınızda yakıttan tasarruf sağlamak için öncelikle ani hız yapmaktan kaçının. Aniden hızlanmaya çalışırsanız, aracınız motor hacminden daha yüksek bir güç harcayacak bu da daha fazla yakıt tüketimine sebep olacaktır. Bu sebeple sabit bir hız ile araba kullanmayı tercih edin. Arabada Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Arabanızı rölantide çalıştırmamaya dikkat edin. Motoru ısıtmak için çok beklemeyin. Bırakın aracınız devir halindeyken yolda ısınsın. Birinci viteste uzun süre aracınızı çalıştırmayın. Birinci viteste aracınızı kaldırmak içindir ve bu viteste yakıt tüketimi daha fazladır. Motoru üst devirlere çıkarmadan vites değiştirin. Ani hızlanmalardan kaçındığınız gibi ani durmalardan da kaçının. Ani frenleme yapmak da yakıt kaybına yol açacaktır. Arabada Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Araba Lastikleri Önemli

Aracınızın lastiklerinin doğru basınçta olması önemlidir. Yıpranmış lastikler güvenliğinizi riske atar. Kış ve yaz aylarında uygun lastikleri kullanmak hem güvenliğiniz hem de yakıt tasarrufu için önemli bir ayrıntıdır. İnik lastikler aracın motorunun daha fazla çalışmasına sebep olur. Sık sık lastiklerinizi kontrol ettirmeniz, doğru lastiği, doğru basınçla kullanmanız güvenlik ve yakıt tasarrufu için gereklidir. Yine arabanızın lastiğinizin yaşadığınız mevsimin özelliğine uygun olması; tasarruf noktasında bazı kazanımları da beraberinde getirecektir. Mesela kışlık araba lastiğinizle yaz aylarında seyahat ettiğinizde doğal olarak yakıt tüketiminiz de artış gösterecektir.

 

Daha fazla bilgi için diğer arama sonuçlarına göz atabilirsiniz.

DİĞER FAİZSİZ EV ALMA YÖNTEMLERİ İÇİN TIKLAYIN

Tasarruf Evim